Популярні компанії
Місто: Кременчук
Місто: Одеса
Місто: Дніпро
Популярні статті
Новітні технології
Новітні технології
Переглядів: 144;
Як правильно: бігборд чи білборд?
Як правильно: бігборд чи білборд?
Переглядів: 173;
З Новим роком і Різдвом!
З Новим роком і Різдвом!
Переглядів: 155;
Прокрастинація, та як з нею боротись
Прокрастинація, та як з нею боротись
Переглядів: 156;
Бізнес-ідеї під час війни
Бізнес-ідеї під час війни
Переглядів: 173;

Прокрастинація, та як з нею боротись

Автор: Олександра Гресь
Прокрастинація, та як з нею боротись
📎 Поділитися
Переглядів: 156
Дата: 20.02.2023

Постійне відкладання справ на потім, вмовляння себе, і взагалі зроблю це через годину, завтра, чи через пару днів. А потім горять всі дедлайни, і не знаєш, за що його вхопитись.

І так, мова про прокрастинацію. Ми звикли себе звинувачував в ній і думати, як же її побороти. Але через неї так і ні до чого не прийшли, і не отримали відповіді. Просто якесь замкнуте коло. Щоб побороти цю кляту прокрастинацію, треба зрозуміти з чим ви маєте справу.

Що таке прокрастинація

Щоб зрозуміти прокрастинацію, потрібно зрозуміти принцип її дії. ЇЇ не варто порівнювати з лінню і відпочинком. Лінивій людині все одно на дії чи їх відсутність, а людині з прокрастинацією соромно за їх відсутність. При відпочинку ми відновлюємо наші сили, але при прокрастинації, ми втрачаємо її більше ніж би щось при цьому робили. Відчуття вини за втраченим часом,  втрачені можливості. Вони мучать вашу душу так довго, що вирішення справи відняло б у вас менше часу. Ти відчуваєш, що хочеш щось робити, але відчуває, що не можеш чи не хоче, цьому є, до речі, причина. Тільки її треба віднайти.

Причини прокрастинації

Мозок – це лінивий параноїк, якби не  його лінь і тяга до комфорту не було б такої речі, як дофамінова залежність. Мозку по суті в цьому житті необхідні тільки гормони щастя, він готовий отримувати найпростішими способами, тобто:

 • Позалипати в інстаграм чи тіток;
 • Поскролити новини;
 • Подивитись улюблений серіал під бокал пінного;
 • Поїсти улюблені їжу і все тому подібне;

Тобто йдеться  про швидкі способи отримати гормони щастя, дивлячись на те що ви любите робити чи не робити.

Коли ви втрачаєте доступ до гормонів щастя або мозок відчуває, що через якісь дії концентрація цих гормонів падає, він починає занепокоюватись. Що як це мій раб не дає мені покайфувати.Тобто природа прокрастинації в тому, що вона йде від незадоволення організму. Це означає, що нашому мозку, не подобається щось.

Мозок не буде без жодних причин відкладати справ на потім тільки тому, що йому так захотілось, він робить це для того, щоб захистити себе, тобто вас. Тому треба зрозуміти, що у вашому житті не так, чи що вам не подобається не влаштовує у вашому повсякденні. Це може бути:

 • відсутності свободи;
 • стримування потенціалу / занесення в рамки;
 • відсутності перспектив;
 • нудна робота;
 • мала зарплата / малий дохід;
 • відсутність будь-яких результатів, які можна спостерігати;
 • відсутність відпочинку;
 • страх щось змінювати.

Виглядає, як парадокс, нас щось не влаштовує, ми шукаємо причину, якщо знаходимо, то тут з’являється страх, щось змінювати чи вирішувати.  Незвіданість так нас лякає, що ми або миримось з цим або відкладаємо на потім. Ми ж не знаєм, точніше наш мозок, чи підвищимо ми цим надходження гормону щастя, чи навпаки втратимо його. Так ми стаємо ворогом самому для себе. Але ви тут і корінь проблеми, і ключ до вирішення водночас.

Як боротись з прокрастинацією

Виходячи з цього робимо висновок, що щось потрібно прибрати з життя, а щось потрібно змінити, доповнити, щось компенсувати. Знайти хобі на заміну ненависній роботі й почати на ньому заробляти. І все в такому дусі. Ну або впоратися із втомою, але не тільки фізичною, а й ментальною.

Якщо справа не через втому, а просто в тому, що мозок уникає щось із вашої діяльності. То, можливо, вона вам просто не подобається і необхідно її змінити.

Якщо робота час від часу занудна, потрібно змінити до неї підхід і план дій.

Наприклад:

 • Якщо робота нудна, то робіть її у своєму улюбленому місці, це може бути ваше улюблене кафе.
 • Якщо вам здається, що роботи непочатий край і так тяжко починати це все, то з однієї великої задачі, зробіть список маленьких. Тоді можна почати з одної маленької, і ви побачите, як швидко одне за одним ви зробите, те що здавалось нереальним.
 • Якщо робота механічна чи знову таки ж нудна, то кожну 30 хвилин робіть перерву на ваше улюблене діло. Тільки не захоплюйтесь цим, робіть перерви на хвилин 10.
 • Іноді не треба довго роздумувати, а треба просто сісти і почати робити. Довгі роздуми іноді зовсім зайві, вони лякають ваш мозок і він вас починає мучити. Не роздумуйте «як», думайте «що» і сідайте робити.
 • Самодисципліна. Один із найважливіших скілів, який потрібно постійно прокачувати. Самодисципліна не дасть вам прямо так сильно відволікатись, тобто є конкретна установка, від якої ви не відходите. Тренуйте в себе дисципліну.
 • Покроково розплануйте свій день від моменту, коли ви прокинулись, до моменту відходу до сну. Розпланували і не відступайте від нього. Краще розписати його погодинно.
 • Після всіх виконаних справ нагородіть себе чимось, це може бути як улюблений серіал, так і якийсь смаколик. Це діє як стимул для вас і вашого мозку якнайшвидше все зробити.

Не дайте прокрастинації красти ваш дорогоцінний час. Цей витрачений в пустоту ресурс, спрямуйте на усунення причин прокрастинації. Не давайте вашому мозку ховатись від проблем, але водночас дослуховуйтесь до нього, аби знати, з чим ви маєте справу.