Популярні компанії
Популярні статті
Как подобрать натяжной потолок
Как подобрать натяжной потолок
Переглядів: 185;
Фінансова криза 2008 року
Фінансова криза 2008 року
Переглядів: 91;
iPhone 14 Pro Max. Огляд флагману
iPhone 14 Pro Max. Огляд флагману
Переглядів: 213;
Бандеренятка та москалики, які казна-де лупцюють москалів або про “Файну українську”
Бандеренятка та москалики, які казна-де лупцюють москалів або про “Файну українську”
Переглядів: 141;
Cайт: чи потрібен він для бізнесу?
Cайт: чи потрібен він для бізнесу?
Переглядів: 89;

Як боротися з емоційним вигоранням

Автор: Катерина Васюта
Як боротися з емоційним вигоранням
📎 Поділитися
Переглядів: 162
Дата: 13.02.2023

Що таке емоційне вигорання

Існують різні типи вигорання. Емоційне та професійне вигорання є найпоширенішими, тоді як соціальне вигорання поширене серед інтровертів. Наша стаття буде зосереджена на емоційному вигоранні, оскільки всі види вигорання базуються на неприємних емоціях, які ми відчуваємо через певну ситуацію.

Емоційне вигорання – це стан, при якому людина відчуває себе психічно виснаженою через накопичений стрес.  Це може бути пов’язано з роботою, навчанням, стосунками чи будь-яким іншим аспектом вашого життя.  Вигорання може бути дуже виснажливим для вашого організму.  Це впливає на те, як ми функціонуємо та як ми взаємодіємо з іншими. 

Будь-хто може бути під загрозою емоційного вигорання, але найбільш поширеним воно є серед людей із надто відповідальною роботою, людей, які переживають серйозні життєві зміни або фінансовий стрес. Список життєвих викликів нескінченний.  Люди, які стикаються з серйозними життєвими труднощами, мають високий ризик емоційного вигорання.

Тому дуже важливо знати, як впоратися з емоційним вигоранням, оскільки воно може трапитися з кожним на будь-якому етапі життя.

Наслідки відсутності боротьби з емоційним вигоранням

 Перш ніж говорити про боротьбу з емоційним вигоранням, важливо розуміти вплив вигорання на психічне та фізичне здоров’я, якщо ми з ним не будемо боротися. Розглянемо основні наслідки емоційного вигорання для вашого здоров’я:

Надлишок гормону стресу

Гормони стресу дуже важливі, допомагаючи нам виявляти загрози в повсякденному житті.  Коли загроза зникає, організм повертається до свого нормального функціонального стану.  Однак безперервний викид гормонів стресу шкідливий для вашого здоров’я, оскільки вони змушують організм постійно шукати та боротися із загрозою. Симптоми, які супроводжують викид гормонів стресу: 

  • пришвидшений пульс;
  • високий кров’яний тиск;
  • підвищення рівня цукру в крові.  

Кортизол також порушує інші функції організму, які не є корисними в ситуації «борись або біжи», а це означає, що безперервне виділення гормону заважатиме травній, імунній та репродуктивній системі.

Проблеми в соціальній взаємодії

Емоційне вигорання також може призвести до складнощів у порозумінні з близькими та колегами. Супроводжуються наступними проявами: тривога, депресія, апатія, відсутність мотивації, розгубленість, низька самооцінка та почуття безнадії.  З цими почуттями може бути важко впоратись самотужки й в цьому випадку може знадобитись допомога кваліфікованого психолога.

Фізична слабкість 

Оскільки організм постійно перебуває в режимі «виживання», емоційне вигорання може спричинити зміну харчових звичок, режиму сну, проблеми з травленням, втрату або збільшення ваги, мігрені. Все це впливає на вашу ефективність, витривалість та рівень енергії впродовж дня.

Способи боротьби з емоційним вигоранням

Емоційне вигорання і стрес – це не одне й те саме. Емоційне вигорання є результатом накопиченого з часом стресу.  Коли ви переживаєте такий стан, вам може здаватись, що ситуацію, в якій ви знаходитесь, неможливо змінити.  

Які ж способи боротьби з емоційним вигоранням дійсно ефективні та що робити, якщо ви відчули, що знаходитесь в пастці? 

  1. Перший етап кожного одужання — це прийняти своє становище.  Визнайте, що ви емоційно виснажені й що з вами не все добре.  Більшість людей вдають, що все гаразд, хоча це не так, і життя в умовах такого заперечення не допомагає цій ситуації. 
  2. Визначте, чому ви відчуваєте емоційне вигорання. Мабуть, найважливіший пункт, адже зрозумівши причину легше боротися із проблемою. Це може бути одна або декілька проблем. Ви маєте приділити час та побути відвертим із самим собою аби зрозуміти, чому ви в такому становищі.
  3. Подумайте, яке може бути розв’язання вашої проблеми.  Пошук вирішення може бути непростим, тому що іноді нам здається, що проблема надто грандіозна, для вирішення.  Цілком нормально дати собі час і зрозуміти, що саме буде дієвим для вас, адже немає універсального рішення емоційного виснаження. Також можна звернутися за порадою до близьких або будь-кого, хто, на вашу думку, може дати вам найкращу пораду щодо проблеми.
  4. Візьміть тайм-аут.  Перерва може допомогти вам змінити напрямок, у якому ви рухаєтесь.  Ми часто вагаємось брати перерву в житті, тому що у нас є обов’язки, терміни, повсякденні важливі справи, але важливо розуміти, що ваше здоров’я понад усе. Ви не зможете бути собою на роботі, у стосунках, якщо не можете повністю віддавати себе.  Можна взяти кілька днів відпустки на роботі, щоб оговтатися від емоційного вигорання, нормально відпочити від соціального життя та стосунків і зосередитися на собі.
  5. Піклуйтеся про себе. Прислухайтеся до свого тіла, відпочивайте як тільки відчуваєте втому, смачно їжте, коли відчуваєте голод, і робіть те, що підвищує вам настрій. Виконуйте фізичні вправи, перегляньте комедійні фільми, слухайте улюблені підвести та надихайтесь. Тримайте водний баланс в нормі, вода основа життєдіяльності. Вірте, що у вас все вийде і вже зовсім скоро ви відчуєте прилив енергії та сил, щоб підкорити увесь світ!