Treba

Як легко вивчити іноземну мову

Автор: Анастасія Апихтіна
Як легко вивчити іноземну мову

Вивчення іноземних мов – одне із найактуальніших занять сьогодення. Хоча можливості цифрових перекладачів поступово ростуть, потреба у живому володінні мовами залишається незмінною. Дехто вирушив за кордон, дехто хоче дивитися фільми в оригіналі, хтось мріє розуміти тексти іншомовних пісень або рядки іноземних книг, комусь треба вивчити мову для гарного працевлаштування, а хтось хоче вчити мову просто тому, що вона подобається. Причин може бути багато, а задача – одна. Проте на шляху до вільного володіння іноземною мовою багато хто наштовхується на складнощі, і той запал, який був на початку, безслідно зникає. Ось декілька порад і лайфхаків, які не дозволять вам вигоріти й допоможуть опанувати будь-яку мову без зайвих труднощів.

Малі впевнені кроки

Найшвидша дорога до вигорання – це спроби завчити великий шмат інформації за один раз. Можливо, в пориві мотивації ви захочете поглинати по 100 іноземних слів кожного дня, але ця ідея не дуже вдала. Якщо вам і вдалося на одному диханні запам’ятати купу слів та граматики, будьте певні, це ненадовго. По-перше, ця інформація потрапить лише в короткотривалу пам’ять і невдовзі зникне, якщо її не повторювати. По-друге, прийде швидке виснаження, тому не буде бажання не тільки повторювати, а й вивчати щось нове. Тому вчити навіть по одному слову в день буде набагато ліпшим рішенням. Час летить швидко, і ви незчуєтеся, як помітите значний прогрес.

Не використовуйте забагато джерел для вивчення іноземної мови. Іноді люди мають звичку завантажувати всі додатки, які тільки трапилися, а потім так і не користуватися жодним. Насамперед виберіть максимум 4 найбільш комфортних для вас джерел (підручник, додаток, сайт, канал на ютубі) та в подальшому навчанні спирайтеся на них. Через певний час, звичайно, можна їх змінити, але найголовніше – не використовувати 10+ джерел одночасно.

Дисципліна – понад усе

Результат буде тоді, коли буде систематичність. Часом складно дотримуватися плану через зовнішні та внутрішні обставини. Навчання перетворюється у рутину і вже не так цікаво приділяти йому вільні години. Втім, якщо ви впевнені у виборі іноземної мови і будь-що плануєте її вивчити, треба поставитися до неї з відповідальністю. 

Легше, коли у вас є гарний викладач, який слідкуватиме за прогресом. Та у випадку, коли ви самі собі вчитель, варто вчитися самодисципліні:

  • грамотно розподіляйте навантаження, дні навчання і дні відпочинку;
  • ведіть планер та намагайтеся дотримуватися «графіку» (це буде виходити не завжди й не одразу, не бійтеся пробувати знову і знову, допоки не сформується звичка);
  • тренуйте силу волі;
  • вигадуйте заохочення;
  • хваліть себе за кожне досягнення, навіть якщо воно невеличке;
  • ставтеся до вивчення мови з позитивом.

Не забувайте про практику

Теорія не має сенсу, якщо ніяк не використовувати її на практиці. Практикуючись, ви здобуваєте впевненість, а тому починаєте більш вільно висловлювати свою думку іншою мовою та не задумуючись розуміти носіїв.

За допомогою практики варто опановувати:

  • читання;
  • письмо;
  • аудіювання;
  • говоріння.

Читання

Коли читаєте, проговорюйте речення вголос. Так ви тренуватимете свою вимову та плавність. Бажано мати при собі аудіозапис носія, щоб повторювати за ним і запам’ятовувати правильну вимову. 

Цікавим рішенням буде вчити слова і граматику за допомогою іноземних текстів. Спочатку прочитайте текст, не розбираючи його: вперше подумки, а вдруге з інтонацією вголос. Далі випишіть усі незнайомі слова й граматику, знайшовши їхній переклад з поясненням. Розібравшись із цим, прочитайте текст ще декілька разів, намагаючись зрозуміти його зміст. Важливо не перекладати його рідною мовою, а старатися одразу вникнути в сенс. Наприклад, візьмемо англійське слово “apple”. Багато початківців спочатку перекладуть це слово своєю мовою, а вже потім уявлять яблуко. Проте намагайтеся одразу пов’язувати іноземні слова саме з їхнім значенням, а не з перекладом.

Письмо

Дуже важливо запам’ятовувати правильність написання слів. З досвідом приходить інтуїтивність, і вже не треба зазубрювати орфографію. Та перед тим ви маєте багато тренуватися на письмі. Корисно час від часу проводити словниковий диктант. Можна попросити провести диктант когось із близьких людей, знайти тематичне відео на ютубі чи завантажити відповідний додаток.

Коли орфографія вже більш-менш опанована, спробуйте висловлювати свої думки на папері. Заведіть щоденник, який будете вести виключно іноземною мовою. Спочатку виходитимуть примітивні речення, і ви часто звертатиметесь до перекладача. Але з часом ви обов’язково подякуєте цій практиці. 

Аудіювання

Для більшості людей це одна з найскладніших практик. Та складність розуміння мови на слух цілком можливо легко подолати. Варто лише оточити себе цією мовою. Дивитися зарубіжні відео, слухати пісні, переглядати фільми й серіали. На початку допоможуть субтитри тією ж мовою, а згодом і вони стануть непотрібними. Ви будете чути мову від багатьох людей з відмінностями у вимові, темпі, тональності тощо. Це неабияк допоможе у подальшому вивченні.

Говоріння

Також дається складно тим людям, які не практикуються. Виділяйте по 10 хвилин у день на імпровізований монолог іноземною мовою. Якщо самим із собою складно розмовляти, а в оточенні немає жодного носія, знайдіть таких людей у соцмережах. Складіть список тем, про які вам цікаво було б поговорити, випишіть слова, які потрібно знати для цієї теми, і усно формулюйте речення за реченням.

Поділитись
Переглядів: 115
Дата: 23.01.2023