Популярні компанії
Місто: Харків
Місто: Львів
Популярні статті
Нейромережі, які вас здивують
Нейромережі, які вас здивують
Переглядів: 84;
Как подобрать натяжной потолок
Как подобрать натяжной потолок
Переглядів: 172;
iPhone 14 Pro Max. Огляд флагману
iPhone 14 Pro Max. Огляд флагману
Переглядів: 178;
Кращі ідеї подарунків коханим на 14 лютого
Кращі ідеї подарунків коханим на 14 лютого
Переглядів: 151;
Фінансова криза 2008 року
Фінансова криза 2008 року
Переглядів: 80;

Як відстоювати особисті кордони

Автор: Богдана Видихай
Як відстоювати особисті кордони
📎 Поділитися
Переглядів: 168
Дата: 21.02.2023

У житті кожного з нас часто трапляються люди, які вправно застосовують у спілкуванні різного роду маніпуляції, приниження, навмисне або “ненароком” ображають, зачіпають за живе. В ролі подібних осіб можуть бути як незнайомці, так і близькі люди: друзі, родина, друга половинка.

Що робити, якщо ваші особисті кордони порушили? Нумо розбиратися.

Особисті кордони – це…

Для початку, аби все точно було зрозуміло, розберімо, що взагалі означає цей термін.

Особисті кордони – це умовний рубіж, який відокремлює одну людину від іншої. Подібний невидимий кордон потрібен для особистого комфорту та збереження цілісності особистості.

Особисті кордони встановлюють межі дозволеного у взаємодії з іншими людьми.

Чому ти не вмієш відстоювати свої кордони?

Майже всі психологічні проблеми і недопрацювання родом з дитинства. Саме з того часу твої особисті кордони і було порушено, тому в декого вони можуть не бути встановлені і до тепер. 

Наприклад, з самого малечку, коли дитина тільки-но вивчила кілька слів, потрібно встановлювати з нею вербальний контакт і запитувати навіть про те, чи не проти вона, щоб її взяли на руки, або щоб полоскотали.

Та в нашому суспільстві звикли, що діти – це ще зовсім незрілі люди: “Що вони там знають, вони ж іще життя не прожили”. Тому бажання дітей часто не беруть до уваги і розцінюють, як незрозумілі примхи. 

Замість того, щоб поговорити і розпитати, чому маля не хоче в садочок, або чому вередує; замість того, щоб провести банальний діалог з дрібкою терпіння, дорослі обирають набагато швидший варіант – не зважати на почуття дитини і зробити “як краще”, по-своєму.

Для того, щоб в майбутньому в людини не було із цим проблем, потрібно виховувати здорову стійку особистість з дитинства і переглянути свої погляди на виховання дітей, якщо вони у вас подібні до цих.

Як зрозуміти, що твої особисті кордони порушують?

Ніколи не пізно щось виправити. Якщо зрозуміли, що у вас проблеми саме з встановленням особистих кордонів, вітаю – значить ви на пів шляху до вирішення цієї проблеми.

Твої особисті кордони порушуються, коли:

  • Хтось без стуку заходить до твоєї кімнати та не реагує на  зауваження так не робити;
  • Зазирають у мобільник, коли ти з кимось листуєшся;
  • Друг радить, “як краще” і як тобі вчинити, не приймаючи твою думку;
  • Хтось без дозволу нишпорить у твоїй кімнати чи будинку;
  • Вирішують за тебе, де ти будеш вчитися;
  • Вказують з ким спілкуватися можна, а з ким ні;
  • Змушують робити те, чого не хочеться, наприклад, йти на день народження до малознайомої або неприємної людини;
  • Дають оцінку твоїй зовнішності та хобі.

Твій організм – твій маячок. Він відразу дає знати, коли щось не так. Один з сигналів, що твої кордони нахабно переступають – злість. Навчіться відслідковувати свої реакції та аналізувати їх.

Запам’ятайте: ваше тіло – це ваш друг, просто потрібно з ним подружитися і краще пізнати.

Як відстоювати особисті кордони?

Вміло відстоювати кордони вдасться тоді, коли навчитеся прямо говорити людині, яка їх порушує, що вам некомфортно. 

Потрібно впевнено говорити “ні” на прохання, які не можеш, або не хочеш виконувати. Якщо ти не дав другові поганяти свою машину, або не хотів говорити з батьками через жахливий настрій, це не робить тебе поганою людиною.

Якщо тебе знітила чиясь фраза чи дія, спробуй обговорити це з даною людиною. Став запитання: “Навіщо ти це сказав?”, “Що ти хотів цим досягти?” та інші подібні, а потім дай зрозуміти, що тобі це не приємно і ти не хочеш, аби з тобою поводилися подібним чином. Якщо ця людина не зробить ніяких висновків і не змінить свою поведінку, то задумайся чи варта вона бути поруч з тобою, чи варта твоєї уваги та енергії, і приймай відповідне рішення на користь собі.

Відома українська фотографиня Соня Плакидюк колись написала у своєму інстаграмі: “Навіть у молока є хейтери” – закарбуй це у своїй голові. “Ти – не сто доларів, щоб усім подобатися”, для всіх неможливо бути хорошим, неможливо догодити кожному. Тому візьми за звичку завжди обирати в першу чергу себе і свої почуття, не боячись говорити про те, що для тебе неприйнятно.